Sor Öğren, Yanıtla Eğlen... Öğrenci Soruyor ile ders, ödev, sınav, güncel, sosyal, gırgır, şamata aklınızda ne varsa; sorun öğrenin, yanıtlayın eğlenin
0 beğenilme 0 beğenilmeme
123 kez görüntülendi
Lise kategorisinde (26 puan) tarafından
tarafından kapalı
Okulda telefonumu kaptırdım. Teneffüste oynuyordum öğretmen aldı ve müdüre verdi. Çıkışta geri vermediler. Telefonuma el koymaya hakları var mı?
notu ile kapatıldı: Yanıtlandı

1 cevap

(1.6k puan)
 
En İyi Cevap

Ortaöğretim yönetmeliği çerçevesinde mevzuat hükümlerine göre aşağıdaki bilgiler verilebilir:

1. Okul idaresi, öğretmenler kurulu kararıyla öğrencilerin telefonlarını sınıfa getirmemelerini sağlayabilir. Bu durumda telefonlar okul emanetinde toplanır ve sınıflara giremez.

2. Okul idaresi yine öğretmenler kurulu kararıyla öğrencilere telefonlarını sınıfa sokma izni verebilir. Ancak telefonların derste açılması eğitimi olumsuz etkileyeceğinden, yönetmelik en hafif ceza olarak kınamayı öngörür. Yönetmelik, telefonların derste açılmasına izin vermemektedir.

3. Bilişim araçlarının kullanımıyla ilgili kurallar öğretmenler kurulu tarafından belirlenebilir. Bu kurallara uymamanın disiplin işlemlerini başlatma yetkisi vardır.

4. Ders sırasında eğitim ortamını bozan öğrencinin rehberlik servisine yönlendirilmesi gibi, telefonuna da tüm okul saatlerinde el konulabilir. Ardından telefonun velisine teslim edilmesi öğretmenler kurulu kararıyla yapılabilir.

5. Okul idaresi, gerekli usulleri uygulamadan doğrudan disiplin cezası vermeye yetkilidir.

Hoş geldiniz, Öğrenci Soruyor sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

66 soru

33 cevap

3.9k kullanıcı

...